Peyroni hastalığında yapılabilecekler!

Peniste ilk başta ağrılı olarak ele gelen peyroni plakları, fark edilen sert tabaka olarak ortaya çıkmaktadır. Zamanla peniste eğrilik ve sertleşme sorununa sebep olabilmektedir. Temelinde penise travmalar ve vücudun kendine verdiği doku düzeyinde reaksiyonlar yatmaktadır. İlk 18 aylık dönem akut safha olarak geçmektedir. Tedavinin etki gösterip şikayeti ve oluşan plakları geri döndürebileceği dönem bu akut dönemdir.

Tedavide birçok ilaç alternatif olarak kullanılabilmektedir. Her ilacın etkinliği ve yan etki profili farklı olmakla beraber, hastayla konuşulup tedavi ve takip kişiye özel düzenlenme ve takip gerektirmektedir. Penise uygulana Şok Dalga Tedavisi’nin ( ESWT) ilaç tedavisine eşlik etmesi şikayetlerin giderilmesi konusunda akut dönemde faydalı olmaktadır. ESWT tedavisinin klinik düzeyde ciddi yan etkisinin olmaması, bu tedaviyi daha sık olarak kullanmamıza olanak sağlamaktadır. ESWT tedavisi uygulanma sürecinde penise PRP (P-Shot) tedavisinin 3 haftada 1 seans olacak şekilde ortalama 2 defa yapılmasının da eğikliğin azalmasına, plağın yumuşamasına yardımı olmaktadır. Oral tedavinin yanında bu iki tedavi protokolü de ayrıca uygulanan hastalarda başarı düzeyinde anlamlı artış izlemekteyim. Sosyal yaşantısı uygun olan hastalara tüm bu tedavilerle beraber penis vakum pompası da önermekteyim. Günde ortalama 10 dakika kadar bu pompayı kendine uygulaması yine tedavi başarısına olumlu katkıda bulunmaktadır.

Hastalık ağrının geçtiği, penis eğriliğinin nihai şeklini aldığı durum, kronik evreye geçildiğini göstermektedir. Bu aşamada ilaç veya ESWT, PRP tedavilerinin faydası olmamakta, şikayet ve eğrilik durumuna göre cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat