Sertleşme sorununa yaklaşım

Cinsel yaşamda zaman içinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların psikolojik mi yoksa organik kaynaklı mı olduğunun ayrımını yapmak çok önemlidir. Şikayetler detaylı olarak sorgulandıktan ve gerekli temel testler ( erkeklik hormonları, kan şekeri, tiroid fonksiyonları gerektiğinde kolesterol düzeyleri gibi) yapıldıktan sonra ihtiyaç halinde penise iğne vurularak yapılan doppler ultrasonografi yapılarak sorunun tipi ve düzeyi belirlenir.

Damarsal sorunlar tespit edilmesi durumunda ilk basamak tedavide kan akımını artıran haplar ve ESWT ( düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi) seçenekleri hastayla konuşulup tedaviye başlanır. Özellikle şeker hastalığı olan hastalarda, yeni damarlanma yaparak tedavi edici etkisi olduğundan ESWT ilk planda hastaya sunulabilmektedir. Son dönemde ürolojinin de kullanımına giren PRP uygulaması (P-Shot) sertleşme sorunu, Peyroni Hastalığı’nda ESWT tedavisini destekleyici olarak uygulamaktayım. Dokunun iyileşmesini hızlandırıcı etkisi sayesinde tedavi başarısını artırmaktadır. Uygun hasta grubunda penis pompası ile birlikte kullanldığında penis uzunluk ve çapında artış yaklaşık %10-15 oranında izlenebilmektedir.

ESWT tedavisi ortalama 15-20 dk süren 4-6 seans yapılan bir işlemdir. herhangi bir anesteziye ihtiyaç olmadan, ağrısız, acısız olarak ultrason başlığıyla penise şok dalgaları uygulanır. Penisin damarlanmasının artmasıyla da sertleşme sorununda fayda elde edilmektedir. PRP tedavisi ise sıklıkla 2 seans şeklinde uygulanmaktadır. Klinik cevaba ve ihtiyaçlara göre 4 defaya çıkılabilmektedir. Ciddi yan etkisi olmaması işlemin gönül rahatlığıyla uygulanmasına olanak tanımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat